Chata pri Zelenom plese

Dolina Bielej vody Kežmarskej

Nápadne zelenkastá farba plesa zaujala už prvých hľadačov pokladov, poľovníkov na kamzíky, ktorí si nevedeli vysvetliť čo spôsobuje túto neobyčajnú farbu vody. Vymýšľali romantické bájky o drahokame, ktorý sa zrútil do plesa zo stien Jastrabej veže. Túto rozprávku ľahko prijímali prví turisti a bádatelia, ktorí sa objavili na brehoch plesa. Vysvetlenie sa našlo neskôr. Voda má zelenkastú farbu z prameňov, ktoré vyvierajú z dna plesa. Traduje sa, že pleso bolo pôvodne väčšie, ale gróf Tököly dal prebúrať prirodzenú hrádzu, keď hľadali jeho strateného syna. V starších literárnych prácach sa píše, že pleso pôvodne siahalo až po Jastrabiu vežu.


Turistické alternatívy

1. Z Tatranskej Lomnice po zelenej turistickej značke na Skalnaté pleso, potom po červenou farbou značkovanej Tatranskej magistrále smerom na sever na Huncovskú vyhliadku, potom po svahu Huncovského štítu do Sedla pod Svišťovkou a ďalej po chodníku popri Čiernom plese k Zelenému plesu.

2. Z Tatranskej Kotliny po zelenej turistickej značke na Šumivý prameň, okolo chaty Plesnivec k Veľkému Bielemu plesu a po červenej turistickej značke k Chate pri Zelenom plese.

3. Sú aj iné varianty, medzi nimi najľahšia je z autobusovej zastávky Kežmarská Biela voda (medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi) po žltej turistickej značke k Zelenému plesu.